Rituály, techniky a návody!

Jak můžu dosáhnout osvětení a Boha?

ako-mozem-dosiahnut-osvietenie-a-boha

Na břehu řeky žil jeden světec. Většinu času byl ponořen hluboko v meditaci. Velmi často k němu přicházeli lidé. Mnozí jednoduše meditovali nebo modlili a další měli zase spoustu otázek. Světec obvykle na otázky neodpověděl. Někdy však přece jen odpověděl a dokonce i velmi podrobně. Jeden mladý muž ho pozoroval a přemýšlel, proč je jednou takový a jednou takový. Mladík přemýšlel, na co by se ho mohl zeptat, a po několika úvahách dospěl k tomu, že se ho zeptá: "Jak je možné dosáhnout osvícení a Boha?" Zdálo se mu, že by to byla pro něj dobrá a hluboká otázka a doufal, že mu na ni odpoví.Jel za svatým mužem a položil mu svou otázku. Netrpělivě čekal na jeho odpověď, avšak žádná nepřicházela ... Ani po opakovaných otázkách se nic nestalo. Mladík se ale nevzdal, vrátil se k němu každý den a položil mu stejnou otázku.

Na čtvrtý den stál před ním jeden cestující, který zabloudil a zeptal se světce, jak se vrátí na správnou cestu. Svatý muž otevřel své oči a chvilku jel s cestujícím, podrobně mu vysvětloval, jak by se dostal zpět na správnou cestu.

Mladý muž byl z toho trošku zmatený, přišel znovu za ním a opětovně mu položil svou otázku. A znovu nedostal žádnou odpověď ... Mladík se zeptal, proč pomohl tomu cestujícímu, jeho otázka byla přece příliš jednoduchá a světská? Světec znovu otevřel své oči a řekl mladíkovi: "Pojď se mnou." Šli spolu k řece s relativně studenou vodou. Světec vstoupil až po břicho do řeky a chtěl, aby s ním vstoupil do vody i chlapec. Když byl chlapec už při světci ve vodě, světec ho popadl a strčil ho pod vodu. Chlapec využil všechnu svou sílu, aby se osvobodil a mohl se nadechnout, ale neměl vůbec žádnou šanci. Světec byl velmi silný a obratný ... V posledních sekundách, když si už chlapec myslel, že umírá, ho světec vytáhl ven. Zeptal se chlapce, co potřeboval pod vodou! A chlapec jen opakoval: "VZDUCH, VZDUCH!"

Světec řekl: "Pokud potřebuješ osvícení a Boha tak, jako před pár sekundami vzduch k dýchání, tak pojď ke mně a já ti podrobně a do hloubky odpovím. Pokud se ptáš jen proto, protože tě to zajímá, ale nejsi připravený jít cestou k Bohu, je to pro mě ztracený čas, abych ti odpověděl. Cestující se mě zeptal to, co mu leželo na srdci. Čestně a se srdcem. Byl upřímný, chtěl vědět přesně to, co se mě ptal. Proto jsem mu odpověděl!

Existuje mnoho technik a způsobů, které vedou k osvícení a Bohu, ale jsou to jen techniky. Musíte se skutečně snažit. Abyste dosáhli Boha a osvícení, musíte dělat cvičení, meditace a modlitby s celou svou silou a koncentrací. Důležitý je každý den, každá hodina. Proto medituj, jakoby to byla tvá poslední meditace. Modli se, jakoby to byla tvá poslední modlitba. "

© Pavol Malenký I Marion Daghan-Malenky I Daghan-Malenky GmbH I Skúsenosti